Gdzie warto jechać na urlop w 2019?

Festiwale i odpoczynek – Płock, Polska

Rozpoczęły się wakacje, podczas których marzymy o tym, aby odpocząć ale także poznać nowe miejsca. Proponujemy Wam kilka miejsc, w które można pojechać na urlop samochodem. Naprawdę warto je odwiedzić!

Płock jest miastem nad Wisłą, to historyczna stolica Mazowsza oraz stolica Polski w latach 1079–1138. Znajduje się zaledwie 100 km od Warszawy. Można się tu zarówno pobawić, jak i odpocząć – to miejsce przypadnie do gustu każdemu. Podczas wakacji organizowane są tutaj festiwale muzyczne takie jak: Audioriver Festival, Polish Hip Hop Festival czy Disco nad Wisłą. Co tydzień w Płocku można bawić się przy innym gatunku, więc nie ma mowy o nudzie! Miasto posiada także wiele zabytków, które warto odwiedzić. Odnowione nabrzeże pod płocką skarpą jest idealne na wieczorny spacer, a wspaniała starówka ugości zmęczonych spacerowiczów w dobrych restauracjach.

Nieznane Orłowo – Gdynia, Polska

To miasto często pomijane jest przez Polaków, a kompletnie niesłusznie! Warto poznać tą część Trójmiasta. Gdynia to nie tylko skwer Kościuszki oraz Akwarium Gdyńskie. Ciekawą częścią Gdyni jest dzielnica Orłowo. To spokojniejsze miejsce niż centrum. Można przespacerować się tutaj po molo, zjeść wyśmienitą rybę w tutejszych smażalniach oraz spędzić czas na plaży, która jest o wiele mniej tłoczna niż te znane w Trójmieście. Nie można zapomnieć też o Klifie Orłowskim i Domku Żeromskiego. Odwiedzając centralną część Gdyni, można zjechać na Kamienną Górę, aby podziwiać piękną panoramę, odwiedzić Muzeum Emigracji lub Muzeum Marynarki Wojennej.

Napijmy się piwa – Praga, Czechy

Warto odwiedzić naszych południowych sąsiadów. Przepiękna część czeskiej Pragi zaprasza urlopowiczów. Tutaj trzeba wypić „U Zlatého Tygra” – miejscu rozsławionym przez Bohumila Hrabala. Obowiązkowym miejscem na spacer jest most Karola i stara dzielnica żydowska, która znajduje się bardzo blisko znanej piwiarni. Na starówce warto zajrzeć do kościoła Najświętszej Marii Panny Tynieckiej oraz zobaczyć średniowieczny zegar Orloj na ścianie ratusza. Wieczór można spędzić w Tatrze Narodowym, gdzie odbywała się premiera Mozarta. W tym kraju odnajdą się fani mięsa. Większość regionalnych dań opiera się właśnie na nim.

Poznajmy inny Bałtyk – Połęga, Litwa

Połąga to obecnie najpopularniejszy i najmodniejszy kurort nad Morzem Bałtyckim na Litwie. Przepiękna plaża zachęca turystów do spędzania czasu nad wodą. Jest tu także gdzie pospacerować. Warto wybrać się na molo o długości 470 metrów, pospacerować deptakiem nad morzem czy udać się w głąb lasu, aby powdychać jod. Fani nocnej zabawy odnajdą się tutaj dzięki licznym imprezom, koncertom oraz festiwalom, które gromadzą fanów z różnych stron świata. Oprócz tego kurortu, nad litewskim Bałtykiem warto wybrać się do Kłajpedy czy miasteczka Nida. Co ciekawe, nie zobaczymy tutaj żadnego parawanu, pomimo obecności nad Bałtykiem!

Idealna regeneracja – Poprad, Słowacja

Większość Polaków kojarzy Tatry tylko z Polską, choć warto poznać je także od drugiej strony. Do Popradu turyści głównie przyjeżdżają, aby spędzić cały dzień w termach – AquaCity Poprad. To miejsce dla całej rodzinny. Znajdują się tutaj ogromne baseny, zjeżdżalnie oraz wody termalne pod gołym niebem. Poprad to także świetne miejsce, aby wyruszyć stąd na górskie wędrówki. Można wybrać się też do Tatrzańskiego Parku Narodowego. W tym słowackim mieście warto odwiedzić kościoły, m.in. Kościół św. Idziego. Idealnym miejscem na spacer będzie dzielnica Spiska Sobota, którą charakteryzuje niemiecki klimat.

Urlop to czas, który warto przeznaczyć na poznanie nowych miejsc. Nawet, gdy spędzamy go w pobliskim miejscach, wiele może nas zaskoczyć.